Odlišnosti Alfa Romeo, Fiat a Opel


Fiat, Lancia a Alfa Romeo používajú rovnaké pohonné jednotky. Motory Multijet používa aj Opel a maloobjemové 1.3JTD používa aj SUZUKI.


Rozdiely v krútiacom momente u Fiatu (Punto, Bravo, Brava, Marea) a Alfy (145,146, 156) u motoru 1.9JTD 77kW sú iba softvérové. Ale majú svoj význam. Fiat požíva spojky 215 mm na rozdiel od Alfy, ktorá používa 235 mm spojky. Spojka Fiatu udrží okolo 250 N.m ak je v 100% stave. Preto záťah odspodu po úprave nemôže byť taký výrazný. Výkon po úprave je však rovnaký, ako Alfy, pretože výkon je iba lineárne závislý výpočet od otáčok a krútiaceho momentu. Nakoľko moment pri 4000 otáčkach (preto pri 4000, lebo pri týchto otáčkach dosahuje tento motor najvyšší výkon) je okolo 160N.m v základe, po navýšení na 200-220 N.m (viac nie je možné bez úprav motora) nevzniká žiadny problém. Takže Fiat bude mať nižší moment, ako Alfa pri nižších otáčkach, ale pri vyšších otáčkach bude moment rovnaký, takže aj výkon je rovnaký.


Fiat Punto má výkon znížený na 59kW, tu je takisto možné výkon navýšiť na hodnoty, ako má Alfa. Motory 2.4JTD používané u Marey nemajú variabilné turbo, preto je nástup momentu neskorší a výkon o 4kW nižší. Výkon po navýšení je možné dosiahnuť rovnaký, ako u Alfy Romeo. U všetkých spomenutých motorov je potreba pred úpravou navýšiť mechanicky tlak turba z 1900mBar na 2100mBar u 1.9JTD a na 2300mBar u 2.4 JTD. Fiaty Stilo, nové Bravo, Croma už používajú rovnaké spojky ako Alfa, podobne je tomu aj Lancie Kappa a Lybra. U všetkých modernejších JTD už nie sú rozdiely. Motory Fiat 1.9 TD 100k majú mechanicky ovládané čerpadlo a nie je možné ich softvérovo upraviť. Softvérové úpravy motorov u áut s automatickou prevodovkou sú možné, ale je možné iba upraviť priebehy momentu a mierne navýšiť výkon, inak dôjde k zníženiu životnosti prevodovky a poruchám radenia. Benzínové motory Alfy používajú technológiu twin-spark, do Fiatov sa nikdy nedostali. Na rozdiel od Fiatu majú aj iné vačky a variabilné sanie. Navýšenie výkonu Fiaťáckych benzínových motorov na hodnoty, ako má Alfa, nie je možné, lebo sa jedná o iný motor.