Powerbox

Powerbox je prídavný elektronický modul, ktorý sa vsadí do pôvodnej kabeláže vozidla. Väčšinou má konektor a zdierku, takže po rozpojení pôvodnej kabeláže sa jednoducho nasunie do pôvodného vedenia bez nutnosti letovania.

Funguje tak, že modifikuje signály z čidiel. Napríklad ak je tlak v saní 2300mBar, po vsadení powerboxu dostane ECU signál, že je 2100mBar. Následne ho ECU zvýši tak, aby dostala signál, že je 2300. To už ale skutočný tlak bude 2500. Podobným spôsobom „klame“ ECU aj o iných hodnotách. Najčastejším powerboxom u common- rail motorov je typ, ktorý zvyšuje tlak v lište (tlak paliva). Pri nezmenenej dĺžke vstreku a vyššom tlaku tak cez trysku pretečie viac paliva a výkon vzrastie. Bez adekvátne pridaného vzduchu však vzrastá aj teplota spaľovacieho priestoru a dymivosť. A keďže ECU nevie, že vstrekuje viac, ako si „myslí“, údaj z palubného počítača o spotrebe bude nižší. Vyšší tlak v lište zvyšuje opotrebenie CR čerpadla a trysiek. Takýto typ je napríklad Novitec Power-rail.

Najprimitívnejšie powerboxy (obrázok) obsahujú iba niekoľko odporov a polovodičov, tie najsofistikovanejšie majú vlastné mapy, ktorými
plánovane klamú ECU. Tie dosahujú pekný nárast výkonu, bez dymu. Sú to taký typy, ktoré sa vsúvajú medzi ECU a hlavný zväzok od všetkých čidiel, takže môžu modifikovať vlastne všetky parametre. Takým typom je napríklad Novitec Power-Jet.

Výhodou powerboxu je jednoduchosť inštalácie a u moderných aj pekný nárast výkonu. Navyše sa výrobcovia chvália tým, že použitím powerboxu auto nestráca záruku. To je však zavádzajúce, lebo záruku nestratí iba na základe toho, že sa pred opravou powerbox vyberie a jeho prítomnosť pred poruchou sa zatají.

Nevýhodou je neoptimálny režim motoru, často krát vysoké opotrebenie, nárast výkonu oproti odladeniu máp v ECU je podstatne nižší. Ďalšou nevýhodou je zavádzajúci údaj palubného počítača o spotrebe, ktorý môže byť nižší až o 2l/100km, ako je skutočnosť. Powerboxy od neznámych výrobcov väčšinou majú hodnoty nastavené mimo bezpečné rozpätie pre motor. Dokonca aj renomovaní výrobcovia ponúkajú produkty, ktoré nie sú bezpečné.